warsztaty

 zabawy

muzykanci

dojazd

zakwaterowanie

koszty

zgłoszenia

harmonogram

o okolicy

o muzyce

 

  warsztaty 

taniec

śpiew

rzemiosło

dzieci


warsztat Peryferia muzyki

prowadzą:  Maciek Żurek i Marek Ruczko z Podróżniczego Kolektywu Skrzypcowego

szczegółowy opis tutaj

 

warsztaty tańców miejscowych

Spotkania poprowadzi Grzegorz Ajdacki

W trakcie spotkań będziemy się uczyć wirowania w cztery strony, charakterystycznej dla regionu maniery tańca oraz ozdobników (przytupów). W okolicy Gałek Rusinowskich taniec funkcjonuje nierozerwalnie z muzyką i krótkimi formami śpiewanymi zwanymi przyśpiewkami. Postaramy się więc połączyć ze sobą wszystkie te elementy. Obok oberka, poznamy polkę, polkę-mazur, fotra i fokstrota, a może starczy czasu i na inne tańce. Przy nauce skorzystamy z pomocy świetnych miejscowych tancerzy i tancerek, m.in. Krystyny Laskowskiej, Barbary Kietlińskiej, Mariana Zarasia, Stanisława Piejaka, Stefana Wacławiaka, Tadeusza Cieślaka. W warsztatach może brać udział nie więcej niż 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Spotkania przyśpiewkowe

Przyśpiewki przez niektórych uznawane są za najłatwiejszą formę śpiewu, a przez innych za najtrudniejszą - prawda leży pewnie gdzieś po środku. Są to krótkie rymowane testy, które się śpiewa do muzyki tanecznej. Funkcjonują w czasie zabawy jako rodzaj rozmowy między jej uczestnikami, którzy często układają je na poczekaniu. Łatwe są dla osób stykających się z nimi od dziecka, znają ich setki i wiele ich ułożyły. Trudne są z pewnością dla tych, którzy nigdy ich nie słyszeli i mają problemy z tworzeniem tekstów rymowanych. 

Na spotkaniach będziemy się uczyć przyśpiewek od mieszkańców Gałek i okolicznych wsi: Tadeusza Cieślaka, Stanisława Piejaka i in. Będziemy również układać własne. Postaramy się połączyć śpiew z tańcem. Liczba miejsc w grupie ograniczona - 15 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Grzegorz Ajdacki



warsztaty śpiewacze

  • praca z głosem

Warsztat prowadzi Agata Harz. Warsztaty trwają przez 2 dni. Liczba osób ograniczona do 12, decyduje kolejność zgłoszeń.

 

  • praca z repertuarem i stylem miejscowym

Spotkaniami opiekuje się Katarzyna de Latour

Warsztaty śpiewacze tematycznie będą związane z pieśniami okolic Gałek Rusinowskich, Rusinowa, Brogowej. Uczestnicy Taboru będą uczyć się od pieśni od pań z zespołu "Zakukała kukawecka" prowadzonego przez panią Józefę Siwiec. Zespół śpiewa głownie pieśni weselne, przyśpiewki, ballady oraz pieśni religijne. Grupa śpiewaczek z Gałek Rusinowskich była obecna na wszystkich Taborach - w Chlewiskach i Ostałówku, występowała również wielokrotnie na spotkaniach Domu Tańca w Warszawie od początku  działalności Stowarzyszenia.

 

 
warsztaty rzemieślnicze

Warsztaty będą prowadzone przez mieszkanki wsi Gałki Rusinowskie, moderatorem spotkań jest Agnieszka Zawadka.

  • Tkactwo
  • Wycinankarstwo
  • Kwiaty z bibuły
  • Darcie pierza
  • Wypiek chleba na zakwasie

Wszystkie spotkania odbędą się w drewnianym domu usytuowanym w centrum wsi. Mają one głównie na celu ukazanie piękna rzemiosła artystycznego wsi Gałki Rusinowskie, słynącej z wnętrz o tradycyjnym ludowym wystroju, pełnych kolorowych wełnianych kilimów i ręcznie robionych ozdób. Będzie to okazja do poznania rytmu życia wsi i unikalnej atmosfery domu wiejskiego.

Przewidziane są trzy spotkania:

we wtorek tkactwo, wycinankarstwo, wyrób kwiatów z bibuły,

w piątek darcie pierza połączone z warsztatami śpiewu prowadzonymi przez Katarzynę de Latour, w sobotę wypiek chleba na zakwasie w piecu chlebowym.

Tkactwo: W domu spotkań rzemieślniczych, będzie ustawiony warsztat tkacki przez cały czas trwania Taboru, na którym będzie można spróbować sztuki tkania tradycyjnych szmacianych chodników pod okiem tkaczy ze wsi Gałki Rusinowskie. Będzie można na nim pracować na wtorkowych i piątkowych zajęciach, oraz w pozostałe dni między spotkaniami, o każdej porze dnia, po uprzednim umówieniu.

Wycinankarstwo: Kobiety ze wsi będą uczyć wykonywania ginącego elementu wystroju izby jakimi są wycinanki i papierowe firanki. Do wycinania będą używane specjalne nożyce do strzyżenia owiec.

Kwiaty z bibuły: Kobiety ze wsi nauczą wyrobu pięciu rodzajów kwiatów z kolorowej bibuły służących do zdobienia świętych obrazów, domowych ołtarzyków i kapliczek.

Darcie pierza: Piątkowe warsztaty śpiewacze połączone z darciem pierza, na którym będą obecne śpiewaczki wiejskie, to możliwość poczucia niepowtarzalnej atmosfery domowych spotkań, które do dziś są praktykowane przez mieszkańców wsi. Śpiewaczka Barbara Siwiec, która zawodowo zajmuje się wyrobem pierzyn i poduch z puchu, pokaże sposób ręcznego rozdzierania piór na puch.

Wypiek chleba na zakwasie: Sobotnie spotkanie ma na celu ukazać cały proces pieczenia chleba w piecu chlebowym opalanym drzewem, od momentu przygotowania zakwasu w drewnianej dzieży, aż po wydobycie rumianego bochna z czeluści pieca na drewnianej łopacie. Pokaz prowadzony przez doświadczoną gospodynię odbędzie się w jednym ze starych domów we wsi zawierającym tradycyjny piec chlebowy.

Warsztaty kierowane są do wszystkich uczestników Taboru, zarówno kobiet jak i mężczyzn, pragnących poznać tajniki tych z pozoru kobiecych zajęć.

Agnieszka Zawadka

 


Zajęcia dla dzieci

Podczas zajęć dla dorosłych uczestników Taboru zapraszamy dzieci przybyłe i dzieci miejscowe do wspólnej zabawy plastyczno-muzyczno-taneczno-teatralnej.  Będzie można zajrzeć do pieca chlebowego i ulepić swój mały chlebek, śladem śpiącej królewny zobaczyć jak to się przędzie i tka na krosnach czy wreszcie posłuchać miejscowych bajek opowiadanych przez babcie gałeckich dzieciaków.

Mały Tabor prowadzą:

Bogatsi o nasze doświadczenia z warsztatów w Chlewiskach i Ostałówku także i w tym roku pragniemy zaprosić dzieci do wspólnej zabawy i nauki, do wzajemnego odkrywania siebie i świata. Od wtorku do soboty w ramach dwugodzinnych spotkań będziemy poznawać wraz z miejscowymi dziećmi widzianą ich oczami tradycję. Spróbujemy także pokazać, co nam, osobom z zewnątrz czerpiącym inspiracje z kultury wsi, wydaje się szczególnie ważne, jest dla nas bogactwem i źródłem pomysłów dla twórczości i życia.

Plastyczno-muzyczno-taneczno-teatralne warsztaty przewidziane są dla wszystkich chętnych dzieci z Gałek i okolic, a także dla latorośli przyjezdnych uczestników Taboru. W Gałkach działa szkolny śpiewaczo-taneczny zespół dziecięcy. Spodziewamy się jego aktywnego udziału w zajęciach. Chcemy uczynić dzieci współtwórcami Taboru, umożliwiając im udział w wieczornych zabawach oraz różnych taborowych aktywnościach. Zamierzamy także zorganizować im występ, aby pokazały przybyłym z różnych okolic Polski gościom, czym się w Zespole zajmują.

W ramach warsztatów Małego Taboru będziemy śpiewać, bawić się w taneczne zabawy przy akompaniamencie harmonii trzyrzędowej, wypróbowywać różne formy teatralnej ekspresji, a także rozwijać umiejętności prostego rękodzieła. Planujemy również spotkania z przedstawicielami starszego pokolenia wsi. Na zrekonstruowanym przez kobiety z Gałek warsztacie tkackim chętni wypróbują specyfikę miejscowego rękodzieła, w piecu chlebowym upieczemy wspólnie chleb, a na spotkaniu z Gawędziarką posłuchamy znanych i nieznanych lokalnych opowieści. Mamy nadzieję, że dzieciom uda się lepiej poznać i zobaczyć w innym świetle starszych mieszkańców swojej okolicy, spojrzeć na nowo na własne kulturowe dziedzictwo, a także po prostu radośnie i barwnie spędzić skrawek wakacyjnego życia.

Kasia Żytomirska