Warsztat "Peryferia muzyki"

prowadzą:  Maciek Żurek i Marek Ruczko z kapeli Podróżniczy Kolektyw Skrzypcowy

W ramach warsztatu proponujemy dwa główne bloki tematyczne:

O kompetencjach dobrego skrzypka, oprócz zdolności wykonawczych i rozmiarów jego repertuaru, zawsze świadczyła umiejętność wchodzenia w swoisty dialog z uczestnikami zabawy - uważność na najdrobniejsze nawet sygnały wysyłane przez tancerzy, a także zdolność reagowania na nie. O dobrym tancerzu/tancerce, obok zdolności fizycznych, świadczyła zawsze umiejętność "wyczucia" partnera/partnerki, reagowania na innych tancerzy oraz pozostawanie w ciągłym związku z muzyką i jej najdrobniejszymi nawet zmianami.

Te wszystkie kompetencje, które nie są jedynie wprawnością techniczną, a świadczą jednocześnie o kompetencjach muzykanta czy tancerza, nazywamy umiejętnościami peryferyjnymi. One to właśnie, na równi ze zdolnościami wykonawczymi, warunkują budowanie relacji pomiędzy uczestnikami spotkania muzycznego, tworzenie więzi, a ostatecznie powoływanie wspólnoty na czas spotkania. Dlatego, naszym zdaniem, w procesie poznawania muzyki tradycyjnej, obok nauki technik wykonawczych, istotne jest nabywanie umiejętności peryferyjnych - co jest właśnie celem tego warsztatu.

Warsztat, który proponujemy, służyć ma zatem rozwijaniu umiejętności uczenia się oraz nawiązywania relacji z tym, co się poznaje i w czym się uczestniczy. Proponowane w warsztacie działania nie zmierzają do osiągnięcia wymiernego efektu, lecz składają się na proces, który w sposób pośredni ma związek z doświadczaniem tego, co osobiste i społeczne w muzyce tradycyjnej.
Warsztat przeznaczony jest zarówno dla tych osób, które miały styczność z jakimikolwiek formami muzyki tradycyjnej, jak i dla tych, którzy dopiero chcą je poznać.

 Maciek Żurek i Marek Ruczko