do strony głównej domu tańca

WARSZTATY TANECZNE

Są one tak ustawione by każdy mógł skorzystać z naszego programu w sposób maksymalny, zarówno z tańców polskich, francuskich jak i białoruskich. W tańcach polskich nacisk będzie położony na tańce Polski nizinnej, a zwłaszcza regionu opoczyńsko-radomskiego tzw. „krainy oberkowej”. Polskie warsztaty przedpołudniowe będą prowadzone przez Piotra Zgorzelskiego oraz tancerzy z Domu Tańca. Będziemy w nich koncentrować się na zajęciach rytmiczno-ruchowych mających na celu pomóc tańczącym w tańczeniu-wirowaniu po kole, w parach. Zajęcia popołudniowe będą prowadzone przy współudziale najlepszych wiejskich tancerzy z okolicznych wsi (m.in. Gałek Rusinowskich i Nieznamierowic) i będą miały na celu pogłębianie umiejętności zdobytych rano oraz naukę odpowiedniej maniery tanecznej bezpośrednio od wiejskich mistrzów. Będzie istniała także możliwość indywidualnych konsultacji poza warsztatami. Wszystkie warsztaty będą odbywały się przy żywej muzyce - przed południem zagrają muzycy z Domu Tańca, po południu zaproszony muzykant wiejski. 

WARSZTATY POLSKIEJ MUZYKI INSTRUMENTALNEJ
na skrzypcach oraz harmonii 3-rzędowej 

Do udziału zapraszamy wszystkich tych, którzy posiedli już umiejętności gry na instrumentach muzycznych takich jak skrzypce, harmonia trzyrzędowa (pedałowa lub rozciągana) w stopniu podstawowym, a pragną te umiejętności doskonalić. Prowadzącymi spotkania będą muzykanci ze wsi, od lat praktykujący grę na danym instrumencie. Wspierać ich będą muzycy z Domu Tańca. Będą to Marian Bujak z Szydłowca wraz z Katarzyną de Latour (skrzypce) oraz Stanisław Stępniak z Radomia wraz z Januszem Prusinowskim (harmonia). Uczestnicy warsztatów będą mieli możliwość bezpośredniego kontaktu z muzykiem ludowym, a tym samym możliwość poznania technik gry i nauki dawnych manier wykonawczych. Zajęcia będą się odbywały codziennie. Istnieje też możliwość indywidualnych lekcji. Ponadto uczniowie będą mieli mieli możliwość gry razem ze swoimi nauczycielami podczas wieczornych zabaw. 

 WARSZTATY ŚPIEWACZE 
(wyłącznie dla dziewcząt, liczba miejsc ograniczona) 

Poranne spotkania prowadzone będą przez Agatę Harz i będą się składały z ćwiczeń "otwierających" głos. Po południu spotkaniom będą towarzyszyć śpiewaczki ludowe z Gałek Rusinowskich. 

 WARSZTATY RZEMIEŚLNICZE
 (liczba miejsc w grupie ograniczona)  

Zainteresowanym starą techniką garncarską na kole oraz rzeźbą w glinie proponujemy warsztaty z czynnie działającymi jeszcze garncarzami z Rędocina. Zależy nam na tym, by każdy mógł nie tylko zobaczyć, ale także samemu doświadczyć na czym polegały dawne techniki ceramiczne, poznać metody pracy  i piękno wykonywanych przedmiotów. Spotkania czterogodzinne raz dziennie. 

 SEMINARIA 

Zaprosiliśmy naukowców, praktyków i pasjonatów, którzy podzielą się swoją wiedzą i refleksją dotyczącą kultury tradycyjnej wsi radomskiej. Seminaria nie będą miały formy czystego wykładu, lecz spotkania, w trakcie którego będzie czas na rozmowy, zadawanie pytań, dzielenie się własnymi spostrzeżeniami i wątpliwościami oraz na prezentację dorobku miejscowych twórców. Spotkaniom towarzyszyć będą projekcje filmów dokumentalnych i materiałów video. Osobny panel dotyczyć będzie różnych form kontynuacji kultury tradycyjnej przez młodych w Polsce i  Europie. 

 WIECZORNE ZABAWY TANECZNE  

Każdy dzień (poza piątkiem) będzie się kończyć się wspólną zabawą taneczną w zabytkowej hali huty w Chlewiskach. Do tańca grać będą kapele, które prowadziły tego dnia warsztaty z Polski oraz z zagranicy. Będzie to czas sprawdzenia wiedzy i umiejętności nabytych wcześniej podczas warsztatów oraz wspólnej zabawy wszystkich uczestników Taboru. 

do góry dokumentu

[strona Taboru DT]