Co to jest Tabor?

Dziesiąty raz organizowany przez Stowarzyszenie „Dom Tańca” TABOR jest to tygodniowa, intensywna szkoła tradycji muzycznych in crudo, na którą składają się:

Bardzo ważne jest dla nas twórcze podejście do muzyczno-tanecznej tradycji (kreatywność, improwizacja, spontaniczność, własna inwencja), jednak przy zachowaniu charakterystycznych cech stylu oraz dawnych manier wykonawczych. Stwarzamy więc w czasie Taboru również przestrzeń dla prywatnego czy publicznego (koncerty, zabawy, dyskusje) wyrażania własnej ekspresji, przemyśleń, umiejętności, co jest istotnym uzupełnieniem procesu nauki w ramach samych warsztatów, które mają bardziej metodyczny i dyscyplinujący charakter.

Blisko życia, bez stylizacji i sztafażu, nie na użytek sceny, osobiście – to są cechy, które charakteryzują nasze podejście do kultury tradycyjnej, czy dawniej: ludowej.  

 

Tabor - moc znaczeń i skojarzeń

Słowo „tabor” kojarzy się najpierw z taborem cygańskim, ale też z galilejską górą Tabor (hebr. tabbur – pępek świata, omphalos), z obronnym obozowiskiem husytów (taborytów oraz ich główną siedzibą – miasteczkiem Tábor) czy kozaków, ze średniowiecznym bębenkiem i popularnym wtedy „one man band” czyli „pipe and tabor”, z rzeczka płynącą w Beskidzie Niskim przez wsie Królik Polski i Wołoski, a dalej przez Rymanów, , a wreszcie – last but not least – z widmową wyspa na Pacyfiku, gdzie toczy się akcja powieści Juliusza Verne’a „Tajemnicza wyspa” i „Dzieci kapitana Granta”.