Warsztaty filcowania

W trakcie trzydniowego warsztatu (7-9 lipca) uczestnicy poznają technikę filcowania na mokro, wykonując elementy dekoracyjne: kulki, filcowe kwiaty, biżuterię, torebeczkę (etui – wykonane techniką bezszwową z wfilcowanym wzorem), filcowy obrazek. Przedmioty te mogą być pomysłem na fantastyczną, oryginalną biżuterię, dodatki do ubioru i torebek, dekorację przestrzeni.

W czasie warsztatu uczestnicy dowiedzą się o tym jak wełna się filcuje, jaka jest historia filcu i tradycyjne wzornictwo, jak można współcześnie twórczo wykorzystywać filc. Inspiracją będą  m.in. ozdoby z toreb pasterski górali karpackich, cyfrowanie z sukiennych cuch, hafty rzeszowskich i lasowiackich rańtuchów.

Filcowanie to rękodzieło o bardzo długiej tradycji. Filc powstaje w wyniku kompresji włókien (najczęściej wełny owczej), poprzez tarcie i ubijanie wełny z wodą i mydłem. Włókna zaciskają się tak mocno, że po pewnym czasie tworzą zwarty materiał. Z ręcznie zrobionego filcu mogą powstawać: dywany, kapcie, torebki, ozdoby, czapki, kapelusze, kamizelki, poduszki, szale, biżuteria i wiele innych przedmiotów użytkowych i artystycznych.

Wiele źródeł wykazuje, że filc sięga epoki brązu. Wykopaliska potwierdzają, że w Azji Centralnej w 500 r. p.n.e technika produkcji i wzornictwo były bardzo rozwinięte. Początkowo był to produkt szczepów nomadycznych żyjących  w Azji Centralnej. Filc był nieodzownym elementem ich codziennego życia: wytwarzali filc, żyli w domach z filcu (jurtach), nosili ubiory z filcu.

Dzisiaj ta stara technika cieszy się ogromnym zainteresowaniem na całym świecie. Filc wykorzystywany jest w projektowaniu mody, wyposażeniu wnętrz, sztukach plastycznych. Ręczne filcowanie wełny jest bardzo popularną metodą edukacji artystycznej i terapii.

Agnieszka Jackowiak – kulturoznawca, producent i organizator imprez artystycznych, miłośnik sztuki ludowej i sztuki tradycyjnej. Filcowania nauczyła się na Węgrzech kilka lat temu. Inspiracje czerpie z wzornictwa, kolorystyki i form z Mongolii, Kazachstanu, Kirgizji, Turkmenistanu, Dagestanu, tworząc jednak produkty filcowe z myślą o współczesnym użytkowaniu.

UWAGA! Warsztaty filcowania są imprezą towarzyszącą i obowiązują nań osobne zapisy i odrębny karnet (280 zł), który uprawnia ponadto do uczestnictwa w wieczornych koncertach i potańcówkach.

www.agnieszkajackowiak.pl