Tabor

Galerie

Kontakt

Harmonogram

Uczestnictwo

Warsztaty

Warsztaty tańca

Warsztaty będą przeznaczone dla wszystkich, bez względu na poziom zaawansowania tanecznego. Na początku opanujemy podstawowe kroki oberka i polki. W trakcie dalszych spotkań będziemy uczyć się wirowania w różnych kierunkach oraz ozdobników (przytupów). Spróbujemy również włączyć w taniec do niedawna nierozerwalne z nim krótkie formy śpiewane, zwane przyśpiewkami. Obok oberka i polki poznamy inne charakterystyczne dla regionu tańce i tańce-zabawy. Przy nauce skorzystamy z pomocy miejscowych tancerzy i tancerek, a będzie się ona odbywać przy żywej muzyce z udziałem okolicznych kapel.

W warsztatach może brać udział nie więcej niż 30 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.

Moderuje: Grzegorz Ajdacki.

Grzegorz Ajdacki tańczy tradycyjne tańce od roku 2000. Od 2002 r. pomaga w warsztatach i zabawach realizowanych w ramach projektu "Korzenie", jak również na festiwalu Le Grand Bal de l'Europe w Gennetines we Francji. Współorganizator wszystkich Taborów Domu Tańca. Od 2004 r. prowadzi warsztaty na Taborach, regularne spotkania taneczne w Warszawie oraz organizuje imprezy taneczne. Propaguje również ludowe tańce-zabawy wśród dzieci. W marcu i sierpniu 2006 r. uczył polskich tańców i zabaw dzieci i dorosłych w Portugalii. Interesuje się tradycyjnymi tańcami ludowymi i ich odmianami regionalnymi. Ciągle pogłębia swą wiedzę jeżdżąc po kraju i ucząc się od wiejskich tancerzy, jak również z archiwalnych nagrań wideo.

WARSZTATY ŚPIEWACZE

Wprowadzeniem do warsztatów z okolicznymi śpiewakami i śpiewaczkami będzie rozśpiewka, czyli ćwiczenia pomagające otworzyć się na głośne, otwarte śpiewanie i pozwalające na indywidualne poszukiwania swojej naturalnej barwy głosu.

Zajęcia prowadzi Katarzyna Brzozowska.

Na warsztatach nauczymy się tradycyjnych pieśni weselnych, ballad i przyśpiewek typowych dla mikroregionu Powiśla. Do prowadzenia warsztatów zaprosiłyśmy dwa kobiece zespoły śpiewacze ze wsi Oronne i Wróble, a także śpiewaczkę Zofię Pracz ze wsi Oblin. Repertuar warsztatowy został wybrany w wyniku licznych spotkań, przeglądania starych śpiewników i wspólnego śpiewania ze śpiewaczkami, odbytych podczas kilku miesięcznych wyjazdów badawczych. Na pracę nad miejscowym repertuarem z każdym z zespołów przeznaczone są dwa dni. Praca na warsztatach polegać będzie na kilkukrotnym prześpiewaniu wybranych pieśni, po uprzednim zapisaniu ich słów.
Do wspólnego śpiewania zapraszają - Kinga Korycka i Agnieszka Zawadka !

Zespoły ze wsi Wróble i Oronne, kultywują śpiewanie pieśni pogrzebowych oraz maryjnych pod kapliczką. Śpiewaczki z obu zespołw mają w swoim bogatym repertuarze stare pieśni obrzędowe, liczne przyśpiewki, ballady, pieśni o Świętych. Odtwarzają dawne obrzędy i obyczaje ze swoich wsi w formie przedstawień teatralnych. Oba zespoły biorą udział w regionalnych przeglądach i festiwalach w Siedlcach, Mińsku Mazowieckim i Łukowie, oraz w corocznych występach dożynkowych w Maciejowicach Kościuszkowskich.

Zespół z Wróbli tworzą: Adela Wielgomas, Apolonia Fiołek, Lidia Wielgomas, Helena Krogulec, Eugenia Fijołek, Wanda Smolarczyk oraz Julian Wiącek, zespół z Oronnego: Stanisława Krupa, Halina Gugałka, Zofia Skoczek, Henryka Paciorek, Stanisława Żak i Zofia Bajerowska.

Moderują: Kinga Korycka i Agnieszka Zawadka.

WARSZTATY INSTRUMENTALNE

Warsztaty budowy i gry na fujarkach i trąbkach z kory wierzby

Poranne warsztaty budowy i gry na wierzbowych fujarkach i trąbkach prowadzą dwaj mistrzowie tego prastarego instrumentu pasterskiego - Jan Cytryniak i Stanisław Zaraniewicz. Panowie posiedli umiejętność budowy i gry na tych instrumentach w dzieciństwie, podczas pasienia bydła na powiślańskich łąkach. Poza melodiami oberkowymi granymi na fujarkach, Jan Cytryniak (ur. 1916) i Stanisław Zaraniewicz (ur. 1922) posiadają w swym repertuarze melodie dyngusowe grane podczas wiosennego kolędowania oraz liczne przyśpiewki. Uczestnicy warsztatów będą mieli okazję własnoręcznie wykonać instrumenty ze świeżej kory wierzbowej, przy pomocy zwykłego scyzoryka. Będą mogli przekonać się też, że na zwykłym kawałku gumowego węża można zagrać niemalże każdą melodię.

Warsztaty gry na skrzypcach

Warsztaty przewidziane są dla osób posiadających podstawowe umiejętności gry na skrzypcach. Do prowadzenia warsztatów zaprosiliśmy dwóch najznamienitszych skrzypków z obszaru Mikroregionu Powiśla garwolińskiego: Stanisława Pawelca (ur. 1927) ze wsi Kobylnica i Stefana Nowaczka (ur. 1933) z Samogoszczy. Żaden z tych skrzypków nie zna nut. Sami nauczyli się grać słuchając innych muzykantów grających na weselach, zabawach, rzadziej pobierając lekcje u starych mistrzów. Mają oni w swym bogatym reperuarze cały szereg pięknych, starych oberków śpiewanych, zwanych tu powiślakami. Z każdym z nich wiążą się określone przyśpiewki. Właśnie tych melodii będą uczyć nasi mistrzowie. Poznawanie repertuaru mistrzów-nauczycieli odbywać się będzie na zasadzie słuchowej. Mistrz gra kolejne fragmenty melodii, a uczniowie będą powtarzać.

Moderuje: Mateusz Niwiński

Warsztaty gry na basach

W tych warsztatach może wziąć udział praktycznie każdy, kto posiada podstawowe poczucie rytmu. Gry na tym instrumencie będzie uczyć skrzypek Stefan Nowaczek, który jeszcze po II wojnie grał z basami w rodzinnej kapeli z bratem i ojcem. Uczestnicy warsztatów, po krótkim wprowadzeniu do smyczkowania na basach, będą mogli akompaniować skrzypkowi, a później grupie warsztatów skrzypcowych.

Moderuje: Mateusz Niwiński.

Mateusz Niwiński - student etnologii i pedagogiki, związany z Domem Tańca od przeszło sześciu lat. Interesuje się muzyką tradycyjną Powiśla Garwolińskiego i dawnego Siedleckiego, prowadząc badania terenowe, dokonując nagrań na tym obszarze. Gra na skrzypcach. Zajmuje się także rzemiosłem tradycyjnym. Robi meble i przedmioty oparte na starych wzorach wiejskich, także instrumenty ludowe. Pracuje z dziećmi i młodzieżą, ucząc rzeźby w drewnie a także prowadząc zajęcia z zakresu wiedzy o regionie na obszarze południowo-wschodniego Mazowsza. Przezes Stowarzyszenia Domu Tańca od 2005 roku.

MAŁY TABOR

Serdecznie zapraszamy też dzieci do udziału w specjalnie dla nich zorganizowanych warsztatach w ramach Małego Taboru, które odbywać się będą równolegle do zajęć Taborowych. Dzieci poznają stare gry i zabawy z obszaru Mazowsza, oraz przygotują przedstawienie teatralne oparte na starych pieśniach i opowieściach ze Strychu.

Prowadzą: Kasia Żytomirska i Kasia Szurman.