Wystawa fotografii "Cmentarze pogranicza"

Podczas wędrówek po terenach Lubelszczyzny, tak jak na całym wschodnim pograniczu spotkać możemy setki zapomnianych niszczejących cmentarzy prawosławnych i unickich, ewangelickich, żydowskich czy tatarskich. Ukryte w lesie, zarośnięte mogiły stanowią jedne z ostatnich śladów wielokulturowej przeszłości regionu. Są wśród nich prawdziwe arcydzieła kamieniarstwa czy kowalstwa.

Wystawa „Cmentarze pogranicza” pokazuje obecny stan i ginące piękno prawosławnych i greckokatolickich cmentarzy Roztocza, Chełmszczyzny i Podlasia: misterną rzeźbę w wapieniu, tajemnicze, grubo ciosane twarze Chrystusa z nagrobków bruśnieńskich, monumentalne drewniane krzyże spotykane w nadbużańskich lasach, ludową poezję z wyrytych cyrylicą epitafiów.
Sporo uwagi poświęcone zostało także pionierskim działaniom różnych organizacji i instytucji podejmujących się ratowania zaniedbanych zabytkowych nekropolii.
jeśli zapał owych „ratowników pamięci” znajdzie naśladowców, istnieje nadzieja, że te skarby kultury, a jednocześnie świadectwa historii regionu nie znikną porośnięte coraz gęstszym lasem.

Wystaw została przygotowana przez Agnieszkę Szokaluk i Krzysztofa Gorczycę z Towarzystwa Dla Natury i Człowieka z Lublina.